Podlewanie roślin ogrodowych jest czynnością najbardziej potrzebną wiosną i latem, co nie znaczy, że w innych porach można zapomnieć o pielęgnacji zieleni. Choć mogłoby się wydawać, że deszczowa jesień czy ostra zima nie sprzyjają tego typu pielęgnacji, to jednak bywa ona niezbędna. Poza tym, w nazbyt deszczowych okresach, rośliny ogrodowe wymagają osuszania, by nie zmarniały od nadmiaru wilgoci. Dlatego też, należy zwracać szczególną uwagę na potrzeby konkretnych gatunków oraz na aurę za oknem. Mimo wszystko, najistotniejszymi porami roku dla większości roślin pozostają okresy ich kwitnienia.
Jako, że wiosną i latem następuje jednoczesny rozwój wielu gatunków, zdarza się, że nie jesteśmy w stanie im wszystkim zapewnić odpowiedniej opieki. Jeśli zauważymy, że nie umiemy podołać opiece nad rosnącymi w ogrodzie roślinami, warto skorzystać z udogodnień technologicznych. Przede wszystkim, w dużych ogrodach niezastąpione są systemy nawadniania. Sprawdzają się one, bez względu na to, czy mają podlewać trawniki, czy znacznie bardziej wymagające tereny zielone.
W zależności od potrzeby, można zamontować systemy automatyczne lub półautomatyczne. W wielometrowych ogrodach polecane są te pierwsze. Zajmują się one nie tylko podlewaniem roślin, ale również precyzyjnym dozowaniem wilgotności. Dzięki nim, można też z powodzeniem nawozić kwiaty, drzewka i krzewy. Jednym z najpowszechniej występujących w polskich realiach jest nawadnianie kropelkowe. Pozwala ono niezwykle dokładnie stopniować wodę doprowadzaną do roślin. Można w ten sposób mocniej podlewać je w czasie suszy i ograniczać dopływ wody w wilgotnych okresach. Systemy nawadniania będą pomocne nie tylko w ogrodach zewnętrznych. Można je też skutecznie wykorzystać mając ogrody zimowe.